Peťkova prvá návšteva zubára

Peťkova prvá návšteva zubára

Malý Peter prichádza po prvý krát na návštevu zubára. Vestibul nášho zariadenia ani zďaleka nepripomína čakáreň klasickej ambulancie. Pri vstupnom pulte ho privíta prívetivý personál a po chvíľke čakania spríjemnenom hraním sa v detskom kútiku plnom hračiek a pozorovaním pútavého života v akváriu vchádza v sprievode otca po prvý krát vo svojom živote do zubnej ambulancie. Nebojí sa však, pretože otec ho na návštevu pripravil.

Otec Rado hovorí: „Túto ambulanciu sme si vybrali na odporučenie, pretože dcéra mala problém, ktorý obvodný zubár nevedel vyriešiť. Ninka mala hnisavé ložiská, ktoré sa neustále vracali, a až tu prišla pani doktorka na riešenie. Podľa výsledkov ošetrenia, ale aj vďaka prístupu personálu bola zmena zubára pre obe deti jednoznačná. S dcérkou sem chodím odvtedy pravidelne a dnes sme prišli po prvý krát aj s Peťkom.“

Usmievavá pani doktorka a sestrička dovolia Peťovi poriadne si obhliadnuť prostredie celej ambulancie. Peťko si najskôr pri inštruktáži pani doktorky vyskúša, čo všetko dokáže zubárske kreslo. Že je to vlastne taká čarovná stolička. Dokáže ísť hore, dolu, pomaly aj rýchlo, sklopiť sa... Peťo si môže na vlastnej koži vyskúšať aj to, že dotyk zubárskej vŕtačky je len takým jemným vibrovaním. „Chceš si vyskúšať, ako sa opravujú zúbky?“ Ktoré dieťa by nechcelo? A tak plyšový dráčik s krásnym bielym chrupom podstupuje podľa pokynov pani doktorky kompletné vyšetrenie a ošetrenie chrupu malým zubárom. Hra, pri ktorej sa nikam neponáhľa ukáže Peťovi, že sa sám nemá čoho báť.

Pokiaľ pani doktorka neskôr zisťuje potrebné údaje do dotazníka pri vstupnom vyšetrení od otca,  Peťovi sa venuje sestrička. Dieťa nezostáva v ambulancii ani chvíľu samo.

Tak a je čas sadnúť si do zubárskeho kresla, aby pani doktorka zistila ako na tom Peťove zúbky sú. Malý pacient si však do neho nesadá sám, ale v náručí otca. A už vie, čo ho asi čaká. A pani doktorka každý úkon dieťaťu starostlivo komentuje. Ide však len o prehliadku; ošetrenie zubných kazov, ktoré pani doktorka našla aj pri RTG vyšetrení neskôr rozplánujú s otcom.  Plán ďalších návštev sa však dozvie aj malý pacient.

„Dieťa je oveľa citlivejší pacient ako dospelý človek, treba s ním hovoriť jeho rečou a ukázať mu formou hry, že to, čo nepozná ešte neznamená, že sa toho musí báť. Pani doktorka v tejto ambulancii dovolí deťom vyskúšať si rolu zubára a nenásilnou hravou formou ich privedie k tomu, že sa na zubára tešia a nemajú z neho strach. Dieťa musí mať v zubára dôveru a musí cítiť, že tu nie je na to, aby mu ublížil, ale aby mu pomohol,“ zdôraznil otec Rado, ktorý prístup odborníkov v tejto ambulancii k malému dieťaťu oceňuje.

Okrem detailného rozplánovania ďalších návštev pani doktorka otcovi vysvetľuje zásady starostlivosti o chrup dieťaťa. Dôležitosť dočisťovania chrupu rodičom, význam večerného čistenia, limitovanie podávania sladkostí a voľbu ideálnej sladkosti a množstvo iných detailov starostlivosti o mliečny chrup. „ Pri prvej prehliadke dieťaťa je dôležité nielen primeraným prístupom prekonať strach dieťaťa, ale poskytnúť mu aj kompletnú starostlivosť. Hoci to na jednej strane vyžaduje oveľa viac trpezlivosti a času, viem, že takýmto prístupom si vychovávame zodpovedného pacienta,“ zdôrazňuje MUDr. Cyprichová. 

„Ninkine problémy so zúbkami nám rodičom jasne ukázali dôležitosť odbornej starostlivosti už o mliečny chrup detí. Keď by sme to nezachytili v tomto štádiu následky v rámci trvalých zubov by mohli byť oveľa horšie a nebezpečnejšie pre jej zdravie,“ hovorí otec Rado.
Prvá návšteva zubára sa končí. Otec a syn odchádzajú z ambulancie. V očiach pani doktorky odchádza ruka v ruke zodpovedný rodič a malý pacient dokonale pripravený na spoluprácu. 

Najnovšie blogy